Yabancı Çalıştırmak

Yabancı Personel Çalıştırma

Yabancı Personel Çalıştırma

 

Yabancı Personel Çalıştırma

Yabancı Personel Çalıştırma

Yabancı Personel çalıştırmak isteyenlerin yapması gerekenler ;

– Yabancı birini veya birilerini ev hizmetleri, dadı, çocuk bakımı, hasta bakıcı olarak çalıştırmak isteyenlerin yapması gerekenler sırasıya şunlardır.

1 – Çalıştırılacak yabancı Personel için Emniyet Müdürlüğüne başvurarak çalışma izni amaçlı ikamet tezkeresini almak.

2 – Bu izin alındıktan sonra en fazla 10 gün içinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na “yabancı çalışma izin başvurusu” yapılması gerekiyor. Eğer bu süre geçirilirse, verilen ikamet izni geçersiz sayılıyor.

3 – Çalışma Bakanlığından yabancı çalışma izni alındıktan sonra bir yıl süreli ikamet izni için Emniyet Müdürlüğü’ne başvuru yapılması gerekir.

4 – Emniyetten bir yıllık oturma izni alan yabancıyı çalıştıracak işveren SGK’ya başvuru yapıp yabancıyı sigortalatması gerekir. Çalışma Bakanlığının verdiği iznin üzerinden 15 gün geçer ve yabancı çalışanın sigorta işlemleri başlatılmaz ise idari para cezaları ödemek zorunda kalınır. Bir ay geciktirmenin faturası en az 3 bin TL dir.

Yabancı Haklarını Kruma Derneği

“Yabancı Hakları Danışmanlık ,Yabancı Haklarını Koruma Derneği İktisadi İşletmesi Olarak Kurulmuş Olup Yabancı Haklarını Koruma Derneği Güvencesi Altında Hizmet Vermektedir.
Adres: Aksaray mah. Ordu cad. Ceylan Sk. No: 8/6 Seza İşhanı (Aksaray Mado Arkası) Fatih / İstanbul /Türkiye e-mail: İnfo@yabancihaklari.org.tr Tel: 0 ( 212 ) 517 68 86

Hemen Ara