İlk Defa Başvuru yapacak olanlar

yabanci_calisma_izni

Yabancı Çalışma İzni

 

yabanci_calisma_izni

Yabancı Çalışma İzni

İlk Defa Yabancı Çalışma İzni Başvurusu Yapacak Yabancılardan İstenilen Belgeler ;

1 – Yabancılar için Başvuru Formu .

2 – Türkiye’de yapılan başvurular için, geçerli bir ikamet izni

3 – Eğitim amacı taşıyan ikamet izinleri hariç olmak üzere, ikamet izninin en az 6 aylık bir süre için geçerli olması gerekir; aksi takdirde, başvuru sahibinin kendi ikamet ettiği ülkeden Türkiye Cumhuriyeti Konsoloslukları/Büyükelçilikleri aracılığıyla başvuru yapması gerekir.

4 – Pasaportun noter tasdikli Türkçe tercümesi

Uzman sıfatı ile çalışma izni başvurusu yapan yabancıların aşağıdaki belgeleri de sunmaları gerekir:

5 – Turizm Bakanlığı’ndan belgeli kuruluşlar için iş sözleşmesinin Türkçeye ve başvuru sahibinin kendi anadiline tercüme edilmiş kopyaları ve Tavsiye Mektubunun Türkçe tercümesi

6 – Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumlarında istihdam edilecek yabancılar için, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan alınacak Yeterlilik Belgesi.

7 – 2547 sayılı Kanunun 3 ve 7 p. maddeleri uyarınca ve Yurt dışı Yüksek öğretim Diplomaları Denklik Yönetmeliği’ne uygun olarak, yüksek öğrenimlerini Türkiye dışında tamamlamış olan başvuru sahipleri için Diploma Denklik Belgesi

8 – Bakanlık tarafından gerekli görülmesi durumunda, diplomanın veya geçici mezuniyet belgesinin noter tasdikli tercümesinin bir kopyası; pilotlar için, menşe ülkeden alınan pilot lisansı.

4875 sayılı yasaya göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çıkarılan yabancı personellerin çalışma izni, başvuru öncesinden başlanılarak özenle hazırlanmalı ve takip edilmelidir. Başvuru dosyası hazırlandıktan sonra ilgili bakanlığa teslim edilir. Bakanlığın uzmanları tarafından uygunluğu kontrol edilerek, uygunluğu onaylanan yabancı personellerin yabancı çalışma izinleri verilir.

Yabancı Haklarını Kruma Derneği

“Yabancı Hakları Danışmanlık ,Yabancı Haklarını Koruma Derneği İktisadi İşletmesi Olarak Kurulmuş Olup Yabancı Haklarını Koruma Derneği Güvencesi Altında Hizmet Vermektedir.
Adres: Aksaray mah. Ordu cad. Ceylan Sk. No: 8/6 Seza İşhanı (Aksaray Mado Arkası) Fatih / İstanbul /Türkiye e-mail: İnfo@yabancihaklari.org.tr Tel: 0 ( 212 ) 517 68 86

Hemen Ara