Göç idaresi tarafından ikamet izni uzatma başvuruları kaldırıldı !!!

goc-idaresi-logoGöç idaresi genel müdürlüğü tarafından tarafımıza yapılan açıkmaya istinaden ikamet izni uzatma başvurularının 01-04-2018 itibari ile kaldırıldığını öğrendik. Kamu oyuna herhangi bir açıklama henüz yapılmış değil, Fakat yetkililer özellikle turizm amaçlı ikamet izni alıp sonra uzatma başvurusunda bulunana yabancıların iyi niyeti istismar ettiği ve bu yüzden kaçak çalışan kişi sayısının çok arttığını tespit ettikleri için ikamet izni uzatma başvurularını kaldırdıklarını görüşmelerimiz neticesinde bize aktardılar. Bunun ile beraber kısa dönem turizm ikamet izni başvurularıda kalkmış oluyor.

Peki uzatma yapamayıp kaçak duruma düşecekler ne yapmalı ?

Bir çok yabancı ikamet izni uzatma başvurusu yapıp ülke genelinde çeşitli işlerde çalışıyorlardı. Bu kişilerin çalışma izni alıp ikamet etmelerine müsade edilecek. Çalışma izni olmayan veya alamayan kişiler ise deport edilip ülkelerine geri gönderilecekler.

Yeni ikamet izni başvurusu yapabilmek için ise Türkiyeye ilk defa geliyor ( yani daha önce hiç bir şekilde gelmemiş )  olmak şartı öngörüldü. Bu şekilde ülke genelinde kaçak çalışan kişi kalmayacaktır.

Ayrıca TC vatandaşı ile evlilik, Şirket kurma, Gayrimenkul alımı gibi sebeplerin haricinde ikamet izni almak artık mümkün değil.

Sizde kaçak duruma düşmemek ve bir an önce çalışma izninizi almak istiyorsanız bizim ile iletişime geçerek daha detaylı bilgi ve yardım alabilirsiniz. İstediğiniz zaman bize 444 7 518 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Hemen Ara