Çalışma izinlerinin uzatılması-03-06-2015

Yabancı Çalışma İzinlerinin Uzatılması ile ilgili son çıkan kanunlar …
Türkiye Cumhuriyeti Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında çıkan 4817 sayılı Kanunu’nun 5’inci maddesince; Yabancılar’ın Süreli çalışma izni ve hizmet akdinin’nin veya işinin süresine göre, belirli bir işyerinde veya işletmede ve belirli bir meslek gurubunda çalışmak için en çok bir yıllığına geçerli olmak süreti ile verilmektedir.

Aldığı bir yıllık çalışma izni süresi dolduğunda “aynı işyeri ve aynı mesleği yapması şartı ile” eğer aynı işyerinde çalışmaya devam etmek isterse çalışma izni süresini 2 yıl daha uzata bilir.Toplamda üç yıl almış olduğu çalışma izni sonunda yabancı uyruklu kişi isterse başka bir işyerinde başka bir kişinin yanında daha önce belirtmiş olduğu mesleği yapmak kaydı ile 3 yıllık çalışma izni daha alarak çalışabilir.

Uluslararası Yabancıları Koruma Kanunu 6458 sayılı kanunu gereğince Türkie’de 8-yıl ikamet izni alarak kalmış kişiler ve 8-yıl çalışma izni alarak çalışanlar süresiz çalışma izni başvurusunda bulunabilirler.

Türkiye’de 8-yıl çalışmış kişiler ve çalışma izni’ni uzatmak isteyenler başvurularını çalışma izni süreleri dolmadan 2-ay önce çalışma izni uzatma başvurusunda bulunmaları gerekir.Fakat belirli nedenlerden dolayı başvuru yapamayanlar ise en geç çalışma izin süreleri bitiminden sonra 15 günü geçmemek kaydı ile başvuruda yapabilirler.

Çalışma izni süresi bitiminden sonra eğer 15 gün geçerse yaptıkları uzatma başvurusu ilk defa çalışma izni alacak olan kişilerle aynı statüde olarak değerlendirileceğinden bu süre zarfında yapmaları gerekmektedir.

Yabancı Çalışma İzinlerinin Uzatılması konusunda hassasiyet göstermeyen yabancı uyruklu kişiler bu sebepten dolayı süresiz çalışma izin belgesindende mahrum kalacaklardır.Kanunlar ışığında Ülkemizde çalışmak itstiyor ve kanunun size sağladığı kolaylıklardan haberdar olmak ve  faydalanmak istiyorsanız bizim ile iletişime geçip yardım isteyebilirsiniz. TEL: 444 7 518

Hemen Ara